Koji sve šrafovi postoje… postoji mnogo vrsta šrafova, a svaki od njih ima svoju specifičnu primenu u različitim industrijskim i kućnim projektima. Evo nekoliko čestih vrsta šrafova:
- Standardni metalni šrafovi:
- Okrugli šrafovi (sa ravnom glavom, sa šesterougaonom glavom)
- Ravni šrafovi (sa ravnom glavom, sa kružnom glavom)
- Cilindrični šrafovi (bolcni)
- Drveni šrafovi:
- Drveni šrafovi sa ravnom glavom
- Drveni šrafovi sa šesterougaonom glavom
- Drveni šrafovi sa kružnom glavom
- Samorezni šrafovi:
- Metalni samorezni šrafovi
- Drveni samorezni šrafovi
- Šrafovi za specijalne namene:
- Anker šrafovi (za montažu u betonu i zidovima)
- Šrafovi za lim (za pričvršćivanje lima)
- Gips-karton šrafovi (za montažu gips-kartonskih ploča)
- Micro šrafovi (veoma sitni šrafovi za precizne uređaje)
- Vrste glave šrafova:
- Ravna glava
- Cilindrična glava
- Šesterougaona (imbus) glava
- Kružna glava
- Spljoštena glava
- Vrste navoja:
- Metrički navoj (M)
- UNC (Unified National Coarse) navoj
- UNF (Unified National Fine) navoj
- BSF (British Standard Fine) navoj
- BSW (British Standard Whitworth) navoj
- NPT (National Pipe Thread) navoj
Ovo su samo neki od najčešćih šrafova, ali postoji još mnogo drugih specijalizovanih šrafova, svaki dizajniran za specifične potrebe u raznim industrijama. Znači koji sve šrafovi postoje…evo nekih
Holšrafi
„Holšrafi“ ili „holender šraf“ je naziv za vrstu šrafa koji ima posebno oblikovanu glavu. Ova vrsta šrafa takođe može biti poznata i kao „torx šraf“ ili „zvezdasti šraf“ zbog oblika glave koji podseća na zvezdu sa šest tačaka.
Glava holšrafa ima šestorougao sa dubokim utorima koji omogućavaju korišćenje odgovarajućeg alata sa zvezdastim oblikom, poznatog kao „torx ključ“ ili „torx odvijač“. Ovaj dizajn omogućava bolje prijanjanje alata i smanjuje rizik od klizanja, što olakšava ugradnju i skidanje holšrafa.
Holšrafovi se često koriste u građevinskim projektima, automobilskoj industriji, elektronici i drugim primenama gde je važno osigurati pouzdanu i bezbednu vezu. Oni su popularni zbog svoje otpornosti na klizanje i veće snage prenosa obrtnog momenta u poređenju sa nekim drugim vrstama šrafova.
Važno je naglasiti da nazivi za šrafove mogu varirati u različitim geografskim područjima i industrijama, pa se holšrafovi mogu nazivati i drugačije u nekim regionima.
Mašinski šrafovi
Mašinski šrafovi su posebna vrsta šrafova koja se koristi za spajanje i pričvršćivanje delova u različitim mašinama i tehničkim konstrukcijama. Oni su veoma rasprostranjeni i koriste se u mnogim industrijskim, građevinskim, automobilskim i kućnim projektima.
Evo nekoliko karakteristika i osobina mašinskih šrafova:
- Glava: Mašinski šrafovi imaju različite vrste glava, uključujući ravnu glavu, cilindričnu glavu, šesterougaonu (imbus) glavu, kružnu glavu, spljoštena glavu itd. Svaka vrsta glave pruža različite mogućnosti za upotrebu odgovarajućeg alata za zatezanje šrafa.
- Navoj: Mašinski šrafovi obično imaju metrički navoj, koji se označava slovom „M“ i brojem koji označava prečnik šrafa u milimetrima, na primer M4, M6, M8 itd. Takođe postoje i šrafovi s unc, unjf i drugim vrstama navoja.
- Dužina: Dužina mašinskog šrafa može varirati i određuje se prema potrebama projekta ili aplikacije u kojoj će se koristiti.
- Materijal: Mašinski šrafovi su obično izrađeni od čelika, nerđajućeg čelika, mesinga, aluminijuma i drugih materijala, u zavisnosti od uslova u kojima će se koristiti.
- Upotreba: Mašinski šrafovi se koriste u raznim industrijama i primenama, uključujući mašinstvo, metalurgiju, građevinarstvo, elektroniku, automobilsku industriju, nameštaj, itd.
Važno je odabrati odgovarajuće mašinske šrafove za svaki projekt kako bi se obezbedila pouzdana veza i efikasno funkcionisanje konstrukcije. Prilikom izbora šrafova, treba obratiti pažnju na vrstu glave, veličinu navoja, materijal i druge karakteristike koje su relevantne za specifične zahteve projekta.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.